Postřiky rostlin a stromů

Provádím postřiky v Olomouci a okolí – info na tel. 777 259 195

 Chcete-li mít zdravou a bohatou sklizeň, tak se bez postřiků nejspíše neobejdete. Každoročně bojujeme proti hmyzím škůdcům, plísním (houbám) a plevelům. Z dlouholeté zkušenosti vím, že obrana je účinná pokud vhodně aplikujeme postřiky a to ještě před začátkem jara. Bydlíte-li  v okolí Olomouce a potřebujete ochránit úrodu postřikem, neváhejte mě kontaktovat, rád vám pomůžu.

Jarní postřik ovocných stromů

Chemické ošetření patří vedle řezu dřevin k základní péči o ovocné stromy. Postřiky ovocných stromů provádíme v předjaří, jakmile nám počasí dovolí – venkovní teplota by měla být alespoň deset stupňů a ten den nesmí pršet. Mezi jádroviny, které ošetřujeme postřikem, nejčastěji patří jabloně a hrušně. Zvláště jabloně často sužuje tzv. jabloňové padlí. Tuto chorobu způsobuje houba, která napadá jabloňové listy a zanechává na jejich koncích bílý povlak. Ani hrušně nejsou před patogenními houbami v bezpečí, v posledních letech se totiž silně rozšířila tzv. rzivost hrušně, projevující se oranžovými výrostky na listech. Řešením jsou fungicidy, tedy skupina postřiků účinná proti plísním a houbám.

Bez postřiků se neobejdou ani peckoviny. Spoustu zahradníků trápí kadeřavost broskvoní, která snižuje velikost úrody. Deformované listy nás nemile překvapí hned zjara, proto je potřeba s postřiky neotálet. Peckovinám se nevyhýbají škůdci, například vrtule třešňová způsobuje červivost třesně. V takovém případě je nutno nasadit insekticidy, které zatočí také s roztoči, sviluškami, mšicemi a ostatními běžnými hmyzími škůdci.

škůdci

Nezapomínejme na drobné keře, jako rybíz, angrešt či maliny. Zvláště americké padlí napadá angrešt a pokrývá jeho listy a plody bělavým povlakem.

Postřiky vybíráme a aplikujeme pečlivě. Je důležité postřik rozmíchat ve správném poměru vody a důkladně nanést, i po kmeni stromu. Po určitou dobu se plody nesmí konzumovat, tato ochranná lhůta je vždy uvedena na obalu. Po čase je potřeba postřik prostřídat – škůdci si mohou vypěstovat odolnost a látky pak ztrácejí účinnost.

Postřiky během roku provádíme také na okrasných rostlinách, na kterých často parazitují mšice, svilušky či různé plísně.

Postřiky proti plevelům

Další kapitolu tvoří postřiky proti plevelům. S nežádoucími rostlinami se setkáváme například na dlažbě a chodnících. Vhodným postřikem jsou herbicidy, které aplikujeme podle počasí ve dvou fázích, v květnu a koncem července.

Trávníku se také daří po chemickém ošetření. Pěkný a čistý trávník beze skvrn nám zajistí postřiky uzpůsobené na travnaté plochy. Nejdříve provedeme rekultivaci, poté zasejeme trávník a necháme ho povyrůst. Až posílí, můžeme aplikovat postřik. Mě se nejvíce osvědčil přípravek Bofix, který nanáším na jaře a na podzim.

Postřiky rostlin a stromů v Olomouci a okolí.

Provádím postřiky rostlin a ovocných stromů v Olomouci a okolí. Za deset let praxe vím, jak ochránit úrodu před škůdci, plísněmi a plevely. Neváhejte mě kontaktovat, rád přijedu, zhodnotím vaši situaci a vyberu nejlepší postřik.