Řez ovocných stromů

Řez patří mezi základní postupy při práci s ovocnými stromy. Potřebujete-li provést řez stromů v okolí Olomouce, neváhejte mě kontaktovat, rád vám pomůžu.

Hlavním smyslem řezu je přispět k zdravému a plodnému růstu stromu. Stromy mají často nadměrný počet výhonků, ztrácejí pak sílu a snižuje se tak jejich plodnost. Vhodným řezem omezujeme počet větví a přispíváme tak k celkové rovnováze mezi růstem a plodností. Zbavujeme se také větví slabých, nemocných či poškozených. Průřezem také dopřejeme stromku více slunečního světla a prostoru k růstu. Dobře prořezávaný stromek se snadno udržuje (máme k němu lepší přístup) a snáze lze také aplikovat postřiky.

Zásadní je řez dobře načasovat. Je dobré začít již od malých stromků tzv. řezem výchovným, kterým určíme, jak se bude růst stromu dále vyvíjet. Kupříkladu stromek s nižším kmenem (zákrsek) nám přinese více plodů, ovšem je potřeba počítat s nižší životností a také tím, že naši zahradu příliš nezvelebí a neposkytne nám stín. Tím však celá péče o stromek nekončí, je potřeba v průřezech dodržet pravidelnost v podobně tzv. řezu udržovacího v dalších letech.

Nemáte-li s průřezem zkušenosti, je lepší jej přenechat odborníkovi. Nesprávně zvoleným a provedeným řezem můžeme zasažené místo učinit náchylné k chorobám, může dokonce dojít k úhynu dřeviny. Neměli bychom však podceňovat ani zanedbání řezu, to věděli již staří Římané. Od jejich dob se však postupy zlepšily a časem prověřily, nyní tedy víme, že každý strom vyžaduje individuální přístup.

merunka

Mezi mé nejčastější klienty patří jabloně a hrušně. Řez se provádí začátkem jara a je potřebný k prevenci proti chorobám, zajištění zdraví stromu a plodnosti. Zvláště náročné jsou meruňky a broskvoně, na ně je potřeba jiný postup. Prořezávají se na jaře a v létě se zaštipují. Naproti tomu třešně a višně vyžadují opatrnost, příliš hluboký řez jim nesvědčí. Starám se také o drobné ovocné keře jako například rybíz, u kterého řezem rovněž klesá náchylnost k chorobám.

Máte-li zájem o mé služby, neváhejte mě kontaktovat. Rád přijedu, prohlédnu si váš strom a provedu nejvhodnější řez.