Dubnová péče o zahradu

Zatímco zbytek populace ještě neodložil bundy, zahradník je už v plné polní. V dubnu ho totiž čeká spousta práce. Co všechno byste na zahradě během tohoto měsíce měli stihnout?

Počasí je ještě aprílové, ale slunce už začíná dávat najevo svou sílu. V březnu nás ještě mohly sužovat mrazy, duben už ovšem znamená, že se příroda definitivně probudila. Hlavním úkolem pro toto období proto bude výsadba a výsev. Na záhony je vhodné položit netkanou textilii, případně je zakrýt fólií. Docílíme tak rychlejšího a setrvalejšího prohřátí půdy.

Zelenina a ovoce

Máme-li k dispozici skleník nebo pařeniště, začínáme předpěstovanou sadbu okurek nebo paprik připravovat na sázení na zahradu. Duben je vhodným obdobím pro to, aby už venku mohla růst naprostá většina zeleniny.

Počkat musíme například s rajčaty. Ta zatím ponecháme ve skleníku nebo doma, jestliže skleník k dispozici nemáme. Na záhonek by měla přijít až v květnu, kdy už nehrozí pomrznutí. Zatím v této fázi můžeme jednotlivé rostlinky z původního výsevu přesadit do samostatných květináčků či kelímků, kde budou mít více prostoru, mohou sílit a budou lépe připraveny na venkovní podmínky. Zálivku vyžadují rajčata i ostatní obyvatelé skleníku mírnou, ale častou.

V dubnu přichází optimální čas k tomu, abychom vysadili sazenice vinné révy. Zemina by měla mít pro tento účel už alespoň 10 °C. Půdu lze v tomto měsíci také okopat a rostliny přihnojit, jestliže nám přeje počasí.

Okrasné rostliny

V první řadě nás čeká důkladná kontrola trvalek i obhlídka skalky. Tady už si můžeme všimnout prvních kvetoucích alpinek (skalniček). Případně doplníme nové rostliny na místo těch, které nám zničil mráz. Na začátku jara vám už rozkvete většina vysokohorských druhů. Nezapomeňte, že v období rašení a kvetení je potřeba skalce dopřát dostačující množství vláhy. Ideální způsob představuje mlžení.

Konec dubna je stejně tak vhodný pro výsadbu plaménků. Oproti jejich dosavadnímu umístění v kontejnerech bychom je měli nasadit o přibližně 10 cm hlouběji.

74370061 - flower clematis pink

 

Trávník

Trávník potřebuje provzdušnit vertikulátorem. Jestliže ho nemáme k dispozici, je potřeba alespoň trávník prohrabat. Už v tomto období můžeme začít se sekáním, případně také doséváme nová semena tam, kde je to nutné.

Dřeviny

Růže okopeme a nakypříme kolem nich půdu, kterou nezapomeneme ani přihnojit. Rovněž potřebují dostatečnou zálivku. Na rostlinách provedeme během dubna i základní řez.

V tomto termínu vysazujeme keře okrasné, například ibišky nebo rododendrony, ale také ovocné dřeviny. Vhodná doba je i pro vysazování jehličnanů a živého plotu, s ním ale počkáme spíše na konec měsíce.

V dubnu bychom stejně tak už měli dokončit prořezání ovocných stromů – meruněk, jabloní i hrušní, chceme-li si zajistit kvalitní úrodu. Stromy bychom měli ošetřit proti škůdcům a chorobám.

Rád vám pomohu s péčí o zahradu v Olomouci a okolí. Máte-li o podobné úpravy zájem, kontaktujte mě.