Jarní péče o zahradu

Zahradu je nutné udržovat po celý rok, pokud chceme, aby prosperovala a byl na ni krásný pohled. S údržbou začínáme na jaře, kdy se příroda probouzí a zahrada vyžaduje naši péči.

Rostliny

Záhony zbavíme plevele a prokypříme zem. Odumřelé, nebo nezdravě vypadající výhony rostlin odstraníme.
Holé výhonu muškátů seřízneme tak hluboko, aby na nich zbyla jen 2-4 očka, poté je přesadíme do květináčů. Cibulovité a hlíznaté květiny předpěstujeme doma v květináči. Zaléváme málo, teprve až s prvními listy přidáváme vody. Bohatě kvetoucí rostliny potřebují přihnojit komplexním minerálním hnojivem. Vytrvalé bylinky je potřeba zkrátit nůžkami u báze zdřevnatělé rostliny na 1-2 třetiny. Pokud vaše rostliny pravidelně trpí houbovými chorobami, neváhejte postříkat půdu fungicidy. Můžete si přečíst můj článek o postřiku rostlin a stromů.

Stromy a keře

Podle potřeby proveďte základní řez jabloní a hrušní kvůli prevenci proti chorobám. Podpoříte tím i zdraví stromu. Na jaře se provádí zejména řezy udržovací, spočívající v odstranění starých větví. Řezu ovocných stromů se věnuji v samostatném článku. Řezy provádíme i u okrasných keřů. Růže řežeme až na nejspodnější větvi. Větší rány můžeme ošetřit stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Je vhodná doba pro výsadbu broskvoní, meruněk, ořešáků a vinné révy. Mladým ovocným stromkům důkladně zkrátíme kořeny i větve, abychom podpořili jejich růst. Svázané jehličnany uvolníme. Před otevřením pupenů stromů, provedeme postřik. Můžeme přihnojovat vyzrálým kompostem. Čím starší strom máme, tím více hnojíme.

Jaro je tu

Trávník

Okrasné trávy ostříháme kousek nad zemí. Trávník pravidelně prořezáváme a provzdušňujeme. Odstraníme starou trávu a listí, přihnojíme a začneme se sekáním, které podpoří hustotu trávníku. Sečeme na konci března na co nejmenší výšku. Trávník můžeme hnojit průmyslovými hnojivy (granule, prášek, postřik). Je však potřeba hnojit rovnoměrně, abychom neměli na trávě barevné obrazce.

Ochrana proti škůdcům

Vhodnými postřiky ošetříme ovocné stromy, živé ploty i okrasné rostliny. Vice o postřiku.

Výsadba

Na jaře lze vysazovat ovocné stromy, živé ploty, maliníky, jahodníky, některé druhy zeleniny (mrkev, ředkvičky, petržel, salát, cibule, česnek, špenát, hrách). Půdu je však nutné před výsadbou provzdušnit, provápnit, zarovnat a vybrat všechny rostlinné zbytky. Rostliny dostatečně chraňte před zimními mrazíky.

Můžete také jarní přípravu na novou sezonu svěřit mně, rád vám pomůžu. Jako zahradník působím v Olomouci a okolí.