Jak pečovat o zahradu v květnu
Květen je v zahradách tím nejkrásnějším, ale i velmi náročným měsícem. V celé své kráse se nám předvedou jen takové zahrady, o které je pravidelně pečováno. Veškeré práce nyní přizpůsobujeme stavu vegetace a počasí. Po „ledových mužích“ nás čeká výsadba těch nejchoulostivějších rostlinných druhů.
Půda se v květnu podstatně otepluje a navíc vzhledem k vysoké spotřebě vody u většiny rostlin a k velkému odparu z mladých listů je nutné v teplém a větrném počasí dostatečně zalévat. Bez zálivky se naše zahrada obejde jen v chladných a bezvětrných dnech.
Květen, tento nádherný, avšak pro zahrádkáře velmi náročný měsíc, představuje také období boje s plevelem. Tomu se daří nejen na záhonech, ale i na cestičkách, skalkách a chodníčcích.
Trávník na naší zahradě bude v květnu potřebovat pravidelné sekání a okamžité odstranění posekané hmoty. Po posekání jej můžeme přihnojit a zalít.
Kypření půdy a její zálivka
Vždy se vyplatí pracovat s půdou při správné vlhkosti. Zaléváme až po plečkování nebo po nakypření půdy. Pravidelné kypření nám pomáhá nejen v boji s plevelem, ale provzdušňuje také půdu a zabraňuje zbytečnému odparu vody. Zalévání je účinné tehdy, kryje-li spotřebu vody u rostlin, a zároveň jim umožňuje čerpat živiny z půdy. Proto je květnová zálivka tak důležitá, neboť delší mezery v pravidelném ošetřování a zálivce se vždy negativně projeví na pozdějších výnosech. Vodu pro zálivku nebereme nikdy přímo z vodovodního řádu, ale využíváme dešťovou vodu anebo odstátou vodu z nádrží. Zálivku provádíme důkladně, na m2 použijeme 8 – 10 litrů vody. Rozlišujeme rovněž zálivku a kropení. Kropení používáme jen za vedra, kdy je třeba zvyšovat vlhkost vzduchu okolo rostlin a snižovat odpar.
Postřiky a zásahy na ovocných stromech
Ihned po odkvětu stromů provedeme kombinovaný postřik proti strupovitosti, červivosti a monilióze. Po 2 týdnech jej zopakujeme. Postřiky proti červivosti je ideální orientovat podle letu obaleče, který ovlivní průběh počasí. Proti vrtuli třešňové stříkáme obvykle koncem května a ve stejnou dobu, nejlépe po sušším období zasáhneme případně i proti sviluškám, hlavně na švestkách. U broskvoní se může objevit kadeřavost listů, která je způsobena houbovým onemocněním. Na jejich léčbu využijeme některý organický fungicid, který aplikujeme přesně podle návodu. Uschlé větve, které zůstaly na stromech po průklestu, odstraníme, aby se nestaly zdrojem infekce.
Pařeniště, skleníky a fóliovníky
Jakmile se nám uvolní pařeniště pro pěstování sadby, vysazujeme pařeništní okurky a také melouny. Pařeništní okurky včas zaštípneme. Prvně, jakmile se plně vyvine pátý list. Postranní výhony pak zaštipujeme poté, co se vyvinul třetí až čtvrtý list. Do skleníků vysazujeme rajčata, zeleninové papriky a skleníkové okurky. Skleníky a fóliovníky pravidelně větráme a zaléváme.
Květen je ale i měsícem, kdy můžeme osazovat květinové stěny, vysévat některé druhy zeleniny, ale i letničky, seřezávat odkvetlé keře nebo roubovat bobuloviny. Nemáte-li na svou zahradu tolik času, kolik by si zasloužila, neváhejte se na mě obrátit, jsem připraven Vám pomoci.